Biblioteka
Godziny otwarcia:
PONIEDZIAŁEK | 08.00 - 15.00 |
WTOREK | 08.00 - 15.00 |
ŚRODA | 08.00 - 15.00 |
CZWARTEK | 08.00 - 15.00 |
PIĄTEK | 08.00 - 13.00 |
Czasopisma dostępne w naszej bibliotece:
Dla uczniów | Dla nauczycieli |
---|---|
|
|
Regulaminy
REGULAMIN BIBLIOTEKI
- Do korzystania ze zbiorów biblioteki mają prawo wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły.
- Uczniowie zapisywani są do biblioteki z początkiem każdego roku szkolnego przez łączników bibliotecznych, zaś pracownicy szkoły indywidualnie.
- Jednorazowo można wypożyczyć:
- przez ucznia – 5 woluminów ( w tym tylko jedna z kanonu lektur języka polskiego).
- pracowników szkoły - ograniczenia ilościowe nie obowiązują.
- Czytelnik zobowiązany jest przejrzeć książkę natychmiast po wypożyczeniu i zgłosić ewentualne uszkodzenie, w przeciwnym razie ponosi wszelkie konsekwencje wynikające z pkt 7 regulaminu.
- Na życzenie czytelnika biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innego czytelnika.
- Książki podaje bibliotekarz. Czytelnik nie ma prawa wstępu do magazynu bibliotecznego.
- Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książek odpowiada czytelnik. Zagubioną lub zniszczoną książkę należy odkupić.
- Czytelnik może za zgodą bibliotekarza, dostarczyć zamiast zagubionej lub zniszczonej książki inną, przydatną do biblioteki.
- Przed opuszczeniem szkoły czytelnik rozlicza się z nauczycielem bibliotekarzem, otrzymując odpowiednie poświadczenie.
- Za straty materialne biblioteki wynikające z wydania świadectwa pracy pracownikowi szkoły lub dokumentów uczniowi, bez pisemnego potwierdzenia rozliczenia z biblioteką, odpowiedzialność finansową ponosi osoba wydająca dokumenty.
REGULAMIN CZYTELNI
- Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie.
- W czytelni obowiązuje cisza.
- W czytelni korzystać można z księgozbioru podręcznego, księgozbioru wypożyczalni, czasopism.
- Książek i czasopism nie wolno wynosić z czytelni.
- Książek z księgozbioru podręcznego nie wypożycza się do domu.
- Za zniszczenie lub uszkodzenie książek odpowiada czytelnik.
Ciekawostki o książkach i nie tylko
Z DZIEJÓW KSIĄŻKI
CZY WIESZ ŻE:
- gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym to jedna z najdawniejszych form książki. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie już co najmniej 3 tys. lat p.n.e. w Mezapotamii.
- w bibliotece założonej przez Asurbanipala zgromadzono zbiór wielu tysięcy książek. Były to gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Do dziś pozostało z tego cennego zbioru 20 tysięcy tabliczek. Przechowywane są pieczołowicie w Muzeum Brytyjskim w Londynie i stanowią cenne źródło dla badaczy świata starożytnego.
- zwój papirusowy to forma praksiążki wywodząca się z Egiptu. Najstarszy zachowany zwój pochodzi z XXX w. P.n.e. Zwoje miały kształt długiej wstęgi o szerokości od 10 do 30 cm., a długość sięgała czasami do kilkudziesięciu metrów przeciętnie (6-8 m.). Tekst pisano tylko po jednej stronie, w poprzek zwoju i w kolumnach szerokich na ok. 40 znaków
- w Chinach i Japonii do dziś wytwarza się prócz zwykłych książek - książki zwoje. Są to zwykle cykle obrazków malowanych ręcznie, którym towarzyszy krótki wypisany pędzelkiem tekst.
- Pliniusz Starszy obliczył żywot karty papirusowej na ok. 200 lat.
- według tradycji, pierwszym który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar (I wiek przed naszą erą). Ten pomysł okazał się trwalszy niż jego podboje.
- pergamin to materiał piśmienniczy wyrabiany ze specjalnie wyprawionej skóry zwierzęcej. był on bardzo kosztowny ale zarazem trwały. Pergaminowe arkusze zaczęto składać i zszywać dając w ten sposób znacznie praktyczniejszą od zwoju formę książki - kodeks.
- Skryptorium - to specjalne pomieszczenie w klasztorze lub na dworze królewskim przeznaczone do pracy nad pisaniem ksiąg. Przeważnie były to sale obok biblioteki, a czasami krużganki klasztorne ze względu na dobre oświetlenie. Nad rękopisami pracowano tylko w dzień, przeciętnie 6 godzin.
- papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.
- najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Dotychczas wydano ponad 2,5 miliarda jej egzemplarzy. Została przetłumaczona na prawie wszystkie języki i wydana w najmniejszych nawet krajach świata.
- w Średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami. Księgi te, przykute do ściany łańcuchami, przechowywano w pilnie strzeżonych miejscach.
- w Polsce największy zbiór ksiąg łańcuchowych posiada Biblioteka PAN w Gdańsku, a pojedyncze egzemplarze przechowują Biblioteka Narodowa w Warszawie i Uniwersytecka we Wrocławiu.
- na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2-3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury
- wynalezienie techniki CD ROM to prawdziwa rewolucja technologiczna porównywalna z rozpoczęciem wykorzystania papirusu do zapisywania informacji. CD ROM nazywany jest nawet "elektronicznym papirusem", ponieważ pozwalał w porównani z innymi materiałami pisarskimi na zapisanie praktycznie nieograniczonej ilości informacji.
- żywotność płyty kompaktowej obliczono na 100 lat.
- CD ROM umożliwia nie tylko zapis tekstu ale także dźwięku, grafiki i animacji. Technika ta nazywana jest technika multimedialną.
- zaliczana przez UNESCO do skarbów światowego dziedzictwa - pochodząca z 13 wieku Tripitaka Koreana, nazywana 'Buddyjska biblią" została przepisana na CD. Ten najobszerniejszy zbiór prac Buddy, który w oryginalnej formie składał się z 81258 rzeźbionych, drewnianych tablic (53 miliony znaków) właśnie dzięki zapisowi na CD został po raz pierwszy udostępniony publicznie.
Przydatne linki
- www.wolnelektury.pl
- www.polonista.w.interia.pl
- www.lektury.one.pl
- www.wiw.pl/literatura/lektury
- www.eczytelnia.pl
Czasopisma
- BBC
- National Geographic
- Newsweek Polska
- Polityka
- Przegląd Tygodniowy
- Rzeczpospolita
- Świat Nauki
- Twój Styl
- Wprost
Biblioteki
Książki i wydawnictwa
- Serwis o książkach, recenzje, nowości
- Czytelnia
- Serwis o książkach w Wirtualnej Polsce
- Najlepsza Książka
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Wydawnictwo Szkolne PWN
- Wiedza Powszechna
- Wydawnictwo Sejmowe
- Wydawnictwo Literackie
- Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
Historia
Fizyka
Astronomia
- Strona poświęcona astronomii
- Polski portal astronomiczny
- Polski portal astronomiczny Astronet
- Delta - artykuły
Chemia
Geografia i turystyka
- Mapa Polski
- Wirtualne Mazury
- Wirtualne Bieszczady
- Woliński Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy
- National Geographic Polska
Psychologia