+48 58 771 31 22

Relacja z rajdu - Palmiry 2021

Październik to czas naszych wyjazdów do Puszczy Kampinoskiej.

Tegoroczna wyprawa odbyła się w dniach 7-10 października, tradycyjnie już pod wodzą

p. H. Topolskiej, z pomocą p. M. Kapuścińskiej oraz p. T. Królikowskiej.

Uczestniczyło w niej 16. nieustraszonych rajdowiczów z klas 7 SSP, I i III SLO.

 

CZWARTEK, 07.10.2021

 

Tym razem rozpoczęliśmy nasz wyjazd od zwiedzenia kilku miejsc w stolicy. Odwiedziliśmy niewielkie Muzeum Farmacji i sześciopiętrowe Muzeum Miasta Warszawa. Wrażenie robił widok aglomeracji z ostatniego piętra! Po drodze zatrzymywaliśmy się także przy monumentalnym pomniku Powstańców Warszawskich oraz wzruszającym obelisku Małego Powstańca.

Po pierwszych atrakcjach nadeszły kolejne – komunikacyjne. Jeździliśmy metrem! Popołudniu zawitaliśmy w gościnne progi Sióstr Franciszkanek w Laskach. Ten najsłynniejszy w Polsce ośrodek opieki nad ociemniałymi to rozległy kompleks, w którym wielu specjalistów i ludzi dobrej woli pomaga przygotować niewidomych do samodzielności – od żłobka aż po szkołę średnią i technikum.

 

PIĄTEK, 08.10.2021

 

Piątek przywitał nas pięknym słońcem. Przed południem odwiedziliśmy Izbę Pamięci, w której znajdowały się pamiątki po założycielce tego miejsca oraz nowej błogosławionej – matce Elżbiecie Róży Czackiej. Nadszedł też czas na spotkanie z Puszczą Kampinoską. Poszliśmy na Górę Ojca, a następnie do Izabelina, po drodze mijając stanowiska z wydmami śródlądowymi oraz sosnę kandelabrową. Młodzi turyści musieli odwzorować przebytą trasę na przygotowanej przez siebie mapce. Wieczorem był czas na podsumowanie dnia – prezentację map oraz… popisy artystyczne.

 

SOBOTA, 09.10.2021

 

Przed nami kolejna, ok. dwudziestokilometrowa trasa. Powędrowaliśmy z Truskawia do Wierszy, gdzie mieści się niewielki cmentarz żołnierzy grupy AK Kampinos walczących tu podczas II wojny światowej. Tablice okolicznościowe upamiętniają postać błogosławionego ks. kardynała, Stefana Wyszyńskiego, ps. „Radwan III”. Naprzeciwko, na wydmie wzniesiono pomnik upamiętniający Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską. Te tereny noszą również ślady obecności powstańców styczniowych z 1863 r..

Kolejny przystanek to miejsce szczególne – cmentarz-mauzoleum Palmiry. Las białych krzyży upamiętnia blisko 2000 Polaków zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1943.

Jest czas na modlitwę i chwilę zadumy…

Ostatnie 4 km idziemy niespiesznie, marząc już o odpoczynku. Wracamy autobusem, a co uważniejsi, dostrzegają przy ulicy dwa spacerujące łosie – symbol Kampinowskiego Parku Narodowego.

 

NIEDZIELA, 10.10.2021

 

Jeszcze tylko pobudka o 5 rano i wyruszamy w drogę powrotną. Autobus, metro i pendolino – tak trafiamy do Rumi, na pamiątkę zabierając miłe wspomnienia oraz… słodkie krówki z Lasek.

 

Do zobaczenia za rok na szlaku! Magdalena Kapuścińska